Aby nás to Nesrovn(V)ALLO, dobrý primátor musí spájať

Autor: Václav Mika | 3.11.2018 o 13:35 | (upravené 3.11.2018 o 19:25) Karma článku: 10,02 | Prečítané:  19491x

Dobrý primátor nerozdeľuje ľudí na tých, čo sú v jeho tíme a na tých, čo nie sú. Dobrý primátor spája. V celej Bratislave, pre Bratislavu a najmä pre Bratislavčanov.

Naše hlavné mesto je rozdelené. Neviem sa ubrániť pocitu, že to, čo Ivo Nesrovnal začal nespoluprácou so zastupiteľstvom a starostami, chce Matúš Vallo dokončiť. A to ešte nie je ani primátor. “Nie sme stará škola ako ostatní kandidáti, sme nová skupina slušných ľudí s dobrým plánom,” povedal nedávno.

Rozdeľovať spoločnosť na dobrých a zlých, slušných a neslušných, autorov dobrých myšlienok a autorov zlých myšlienok, či plánov. V kampani účinné, no Bratislavu to zo slepej uličky nevyvedie.

“My áno, vy nie,” odmietanie iného názoru, len preto, že prichádza od súpera, prípadne od jeho tímu odborníkov a podporovateľov. Už nejde o riešenia pre Bratislavu a Bratislavčanov?

Isteže predvolebná kampaň so sebou prináša emócie, podpásové údery a ostré vymedzenia. Ani v najostrejšom súboji by sme však nemali zabúdať, že nejde o nás kandidátov, ale o mesto a dôveru jeho obyvateľov, pre ktorých chceme pracovať. V našom meste totiž ostaneme všetci vedľa seba žiť aj po 10. novembri. A musíme vedieť spolupracovať.

V našom správaní by mal prevážiť vyšší princíp a tým je budúcnosť Bratislavy a vytvorenie lepších podmienok pre život. Nie je dôležité, či niekto pracoval na magistráte za Iva Nesrovnala alebo písal odbornú pasáž do knihy pre Matúša Valla, či pomáhal s programom mne. Podstatné sú riešenia. Tie budú najlepšie len vtedy, keď sa potenciál všetkých schopných ľudí spojí. Úpešný bude len ten z nás, kto dokáže spojiť nazbieraný potenciál a využije ho v prospech nášho hlavného mesta. 

Ak si v niečom verím, tak je to spájanie ľudí, Bratislavčanov od narodenia, ale aj tých, čo sú tu doma aj keď sa narodili niekde inde. Chcem pri tom zužitkovať svoje skúsenosti. V každom projekte som dokázal spojiť ľudí pre úspešný výsledok. Mnohí z odborníkov, ktorými sme sa obklopili v predvolebnom boji, sa dlhé roky poznajú, často spolupracovali na spoločných projektoch alebo sa stretávali na odborných fórach. Neberme voľby osobne. Nie “my”, nie “vy”, nie “oni”, nie “môj tím”, a už vôbec nie “ja”.  

Sú názory odborníkov, s ktorými konzultujem problémy nášho mesta, nezlučiteľné s názormi odborníkov mojich súperov? Spolupracuje so mnou Barbora Lukáčová, odborníčka na riadenie projektov a eurofondy z Bratislavej župy, či architekti Peter Gero a Peter Žalman alebo startupista Michal Matúš, psychologička Mária Tóthová Šimčáková. Hľadajú dobré riešenia pre Bratislavu? Určite.

Pred pár dňami som sa stretol s Jakubom Mrvom z tímu Matúša Valla diskutovali sme o bratislavskom národnom parku. Máme spoločný cieľ, možno sa zatiaľ rozchádzme v detailoch, ale vieme spolu hovoriť. Rovnako tak viem, že aj s Danou Marekovou, s ktorou sme diskutovali, máme spoločný cieľ, zdravé životné prostredie a čistejšie ovzdušie v našom hlavnom meste. Síce spolupracujú s mojim súperom, no ponúkajú riešenia pre Bratislavu, preto s nimi komunikujem a chcem s nimi spolupracovať. 

Daniel Duriš, Tomáš Peciar z Cyklokoalície chcú pre Bratislavu viac bezpečných cyklotrás a podporu nemotorovej dopravy. Aj s tými som hovoril a myslím, že sme sa zhodli. 

(Edit o 19:17: Na základe stanoviska dopĺňam, že môjho súpera podporuje len jeden z členov vedenia Cyklokoalície, nie celé občianske združenie.)  

Obohatením pre naše mesto sú aj myšlienky a aktivizmus detského kardiológa a poslanca parlamentu Mareka Krajčího. Nič na tomto fakte nemení ani skutočnosť, že je podporovateľom môjho súpera Jána Mrvu. 

Tak, ako si viem sadnúť za jeden stôl s Jánom Hrčkom, sadnem si za jeden stôl aj s Jánom Budajom, ktorý v Petržalke podporuje jeho súperku. Riešenia pre Bratislavčanov dokážem hľadať s Radom Števčíkom, ale aj s jeho vyzývateľkou Zuzanou Aufrichtovou. Aj v Ružinove, v Novom Meste, aj v ďalších mestských častiach, v celej Bratislave sa musíme vedieť spolu rozprávať, hľadať riešenia a spolupracovať. Na magistráte a v mestských podnikoch pracujú stovky nadšených odborníkov, treba im len otvoriť dvere a vytvoriť priestor na spoluprácu.

Naše mesto bude lepším miestom pre život, ak sa nebudeme rozdeľovať a vymedzovať, na dobré a zlé tímy, dobré a zlé riešenia, ale budeme splupracovať na riešeniach, ktoré posunú Bratislavu. Výpady spoza hradieb svojej komunity voči politickým súperom, to je slepá ulička. 

Dobrý primátor nerozdeľuje ľudí na tých, čo sú v jeho tíme a na tých, čo nie sú. Dobrý primátor spája. V celej Bratislave, pre Bratislavu a najmä pre Bratislavčanov.

O mne už viete, že mám skúsenosti so spoluprácou a spájaním ľudí pre správnu vec. Podarilo sa mi to napríklad v najpočúvanejšom rádiu Expres, či vo verejnoprávnej RTVS.

Pre ľudí.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Dobré ráno

Dobré ráno: Na generálnej prokuratúre sa vyplavuje špina

Čo sa dialo na generálnej prokuratúre.

ANALÝZA

Mayová prežila ďalšiu skúšku, no súboj štyroch sa nekončí

Premiérka musí sľubovať, ale nemá kam uhnúť.


Už ste čítali?