Aby nás to Nesrovn(V)ALLO, dobrý primátor musí spájať

Autor: Václav Mika | 3.11.2018 o 13:35 | (upravené 3.11.2018 o 19:25) Karma článku: 10,02 | Prečítané:  19506x

Dobrý primátor nerozdeľuje ľudí na tých, čo sú v jeho tíme a na tých, čo nie sú. Dobrý primátor spája. V celej Bratislave, pre Bratislavu a najmä pre Bratislavčanov.

Naše hlavné mesto je rozdelené. Neviem sa ubrániť pocitu, že to, čo Ivo Nesrovnal začal nespoluprácou so zastupiteľstvom a starostami, chce Matúš Vallo dokončiť. A to ešte nie je ani primátor. “Nie sme stará škola ako ostatní kandidáti, sme nová skupina slušných ľudí s dobrým plánom,” povedal nedávno.

Rozdeľovať spoločnosť na dobrých a zlých, slušných a neslušných, autorov dobrých myšlienok a autorov zlých myšlienok, či plánov. V kampani účinné, no Bratislavu to zo slepej uličky nevyvedie.

“My áno, vy nie,” odmietanie iného názoru, len preto, že prichádza od súpera, prípadne od jeho tímu odborníkov a podporovateľov. Už nejde o riešenia pre Bratislavu a Bratislavčanov?

Isteže predvolebná kampaň so sebou prináša emócie, podpásové údery a ostré vymedzenia. Ani v najostrejšom súboji by sme však nemali zabúdať, že nejde o nás kandidátov, ale o mesto a dôveru jeho obyvateľov, pre ktorých chceme pracovať. V našom meste totiž ostaneme všetci vedľa seba žiť aj po 10. novembri. A musíme vedieť spolupracovať.

V našom správaní by mal prevážiť vyšší princíp a tým je budúcnosť Bratislavy a vytvorenie lepších podmienok pre život. Nie je dôležité, či niekto pracoval na magistráte za Iva Nesrovnala alebo písal odbornú pasáž do knihy pre Matúša Valla, či pomáhal s programom mne. Podstatné sú riešenia. Tie budú najlepšie len vtedy, keď sa potenciál všetkých schopných ľudí spojí. Úpešný bude len ten z nás, kto dokáže spojiť nazbieraný potenciál a využije ho v prospech nášho hlavného mesta. 

Ak si v niečom verím, tak je to spájanie ľudí, Bratislavčanov od narodenia, ale aj tých, čo sú tu doma aj keď sa narodili niekde inde. Chcem pri tom zužitkovať svoje skúsenosti. V každom projekte som dokázal spojiť ľudí pre úspešný výsledok. Mnohí z odborníkov, ktorými sme sa obklopili v predvolebnom boji, sa dlhé roky poznajú, často spolupracovali na spoločných projektoch alebo sa stretávali na odborných fórach. Neberme voľby osobne. Nie “my”, nie “vy”, nie “oni”, nie “môj tím”, a už vôbec nie “ja”.  

Sú názory odborníkov, s ktorými konzultujem problémy nášho mesta, nezlučiteľné s názormi odborníkov mojich súperov? Spolupracuje so mnou Barbora Lukáčová, odborníčka na riadenie projektov a eurofondy z Bratislavej župy, či architekti Peter Gero a Peter Žalman alebo startupista Michal Matúš, psychologička Mária Tóthová Šimčáková. Hľadajú dobré riešenia pre Bratislavu? Určite.

Pred pár dňami som sa stretol s Jakubom Mrvom z tímu Matúša Valla diskutovali sme o bratislavskom národnom parku. Máme spoločný cieľ, možno sa zatiaľ rozchádzme v detailoch, ale vieme spolu hovoriť. Rovnako tak viem, že aj s Danou Marekovou, s ktorou sme diskutovali, máme spoločný cieľ, zdravé životné prostredie a čistejšie ovzdušie v našom hlavnom meste. Síce spolupracujú s mojim súperom, no ponúkajú riešenia pre Bratislavu, preto s nimi komunikujem a chcem s nimi spolupracovať. 

Daniel Duriš, Tomáš Peciar z Cyklokoalície chcú pre Bratislavu viac bezpečných cyklotrás a podporu nemotorovej dopravy. Aj s tými som hovoril a myslím, že sme sa zhodli. 

(Edit o 19:17: Na základe stanoviska dopĺňam, že môjho súpera podporuje len jeden z členov vedenia Cyklokoalície, nie celé občianske združenie.)  

Obohatením pre naše mesto sú aj myšlienky a aktivizmus detského kardiológa a poslanca parlamentu Mareka Krajčího. Nič na tomto fakte nemení ani skutočnosť, že je podporovateľom môjho súpera Jána Mrvu. 

Tak, ako si viem sadnúť za jeden stôl s Jánom Hrčkom, sadnem si za jeden stôl aj s Jánom Budajom, ktorý v Petržalke podporuje jeho súperku. Riešenia pre Bratislavčanov dokážem hľadať s Radom Števčíkom, ale aj s jeho vyzývateľkou Zuzanou Aufrichtovou. Aj v Ružinove, v Novom Meste, aj v ďalších mestských častiach, v celej Bratislave sa musíme vedieť spolu rozprávať, hľadať riešenia a spolupracovať. Na magistráte a v mestských podnikoch pracujú stovky nadšených odborníkov, treba im len otvoriť dvere a vytvoriť priestor na spoluprácu.

Naše mesto bude lepším miestom pre život, ak sa nebudeme rozdeľovať a vymedzovať, na dobré a zlé tímy, dobré a zlé riešenia, ale budeme splupracovať na riešeniach, ktoré posunú Bratislavu. Výpady spoza hradieb svojej komunity voči politickým súperom, to je slepá ulička. 

Dobrý primátor nerozdeľuje ľudí na tých, čo sú v jeho tíme a na tých, čo nie sú. Dobrý primátor spája. V celej Bratislave, pre Bratislavu a najmä pre Bratislavčanov.

O mne už viete, že mám skúsenosti so spoluprácou a spájaním ľudí pre správnu vec. Podarilo sa mi to napríklad v najpočúvanejšom rádiu Expres, či vo verejnoprávnej RTVS.

Pre ľudí.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Mistrík odstúpil z prezidentského súboja, podporil Čaputovú

Mistríkovo rozhodnutie ocenil aj prezident Kiska a tiež podporil Čaputovú.

KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Toto by Čaputová nemala zahodiť

Po dvadsiatich rokoch môže prvé kolo vyhrať blok mimo Smeru a HZDS.

AUTO

Prichádza malé SUV Škoda Kamiq. Aké sú naše prvé dojmy?

Zaboduje priestorom aj bohatou výbavou.


Už ste čítali?