Obnovenie mestskej záchytky je nevyhnutnosť

Autor: Václav Mika | 12.10.2018 o 13:19 | Karma článku: 10,04 | Prečítané:  11588x

V jednej z diskusií som sa súčasného primátora opýtal, či sa niekedy v piatok večer prechádza s deťmi v našom hlavnom meste a cíti sa bezpečne. Odpovedal, že áno. Mám pocit, že je jeden z mála.

Či som hovoril s Bratislavčanmi na Obchodnej, v Starom Meste, vo Vrakuni, alebo sa dočítal v mnohých vašich listoch z Petržalky, či Ružinova, nie vždy máte pocit bezpečia, poriadku a čistoty. A to je úloha pre primátora a magistrát. Nielen v oblasti posilnenia mestskej polície, či kamerového systému. Na mnohých uliciach, aj za bieleho dňa, natrafíme na indivíduá, ktoré pod vplyvom alkoholu obťažujú a neraz aj ohrozujú ostatných. Kým nedochádza k závažnému porušeniu zákona policajti nezasiahnu, nemajú totiž kam takýchto ľudí umiestniť. Mestská záchytka totiž neexistuje.

Ešte horšie je to na pohotovosti alebo urgentných príjmoch. Niektorých zmohla choroba, utrpeli úraz alebo sa im náhle zhoršil zdravotný stav, no takmer pravidelne do ordinácie privezú aj tých, ktorých kvôli alkoholu našli v bezvedomí, či v spánku na ulici a zavolali k nim sanitku. Keďže ich dovezie záchranka, majú v čakárni prednosť. Nič na tom, že za ich stav môže alkohol. Okrem opitosti väčšinou nemajú iný zdravotný problém, no zahlcujú a spomaľujú urgenty. Problém je aj, čo s nimi po ošetrení ak nevedia odísť po vlastných. A to sa ani nepokúšam detailne opisovať zážitky posádok záchrannej zdravotnej služby, ktoré často takýmto ľuďom slúžia ako taxíky, namiesto toho, aby zachraňovali životy.

Som presvedčený, že chorí ľudia patria na pohotovosť a opití a agresívni na záchytku. A to je úloha pre primátora.

Prečo v Bratislave nemáme záchytku, do ktorej by sme mohli umiestňovať práve takýchto jedincov?

Hlavné mesto má funkčné a pripravené priestory na jej zriadenie. Nedávno som rokoval s poslancami župného zastupiteľstva a tí ma uistili, že samosprávny kraj má peniaze a vôľu podieľať sa na prevádzke bratislavskej záchytky.

Pozrime sa, čo hovorí zákon.

  • záchytku zriaďuje ministerstvo zdravotníctva po dohode s obcou, pre ktorej územie je určená
  • prevádzku záchytky zabezpečuje riaditeľ toho zdravotníckeho zariadenia, pri ktorom je záchytná izba zriadená
  • ak zamestnanci v záchytke nemôžu zvládnuť agresívne správanie osoby umiestnenej v záchytnej izbe, vyžiadajú si súčinnosť príslušného policajného orgánu; tento orgán je povinný takúto súčinnosť poskytnúť

Čiže hlavné mesto Bratislava, aj keď má pripravené priestory, nemôže zriadiť vlastnú záchytku. To dnes môže urobiť len ministerstvo zdravotníctva a “prilepiť” ju k niektorému zdravotníckemu zariadeniu.  

Zákon, ktorým sa zriaďujú záchytky je na dnešnú dobu zastaraný. Veď napríklad poplatky za jej prevádzku sú uvedené ešte v slovenských korunách. Bratislava ale potrebuje obnoviť záchytku, na ktorú má pripravené priestory. Župa, ktorá má vo svojej kompetencii aj zdravotníctvo, je pripravená spolupodieľať sa na jej financovaní. Keď získam Vašu dôveru v spolupráci so županom presvedčíme ministerstvo zdravotníctva, aby záchytku zriadilo alebo pristúpilo k zmene zákona tak, aby v Bratislave mohla záchytka opäť vzniknúť.

Bratislavčania, ale aj návštevníci nášho mesta, majú nárok na bezpečné a čisté ulice. Je povinnosťou primátora urobiť všetky kroky, aby sme tento cieľ dosiahli.   

 
Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Kollár ležal na špeciálnom oddelení. Nemal prijímať návštevy ani nahrávať videá

O tom, že počas hospitalizácie vystúpil v televízii, nemocnica nevedela.

Dobré ráno

Dobré ráno: Raz si pamätá, raz nie. Čo priznala Jankovská?

Vo výpovedi spomína aj Roberta Fica.


Už ste čítali?